شرایط جانشین موسس داروخانه

شرایط جانشین موسس داروخانه

شرایط جانشین موسس داروخانه و مدارک لازم برای این کار را می دانید؟ در این مقاله از فام یاب، پیرامون این مسئله بحث کرده و راهنمای شما در زمینه خرید امتیاز داروخانه و تأسیس داروخانه خواهیم بود.

آیین نامه تاسیس داروخانه

زمانی که قصد تأسیس داروخانه را دارید نیاز است که با آیین نامه تاسیس داروخانه به طور کامل و دقیق آشنا شوید. چرا که این آیین نامه زیر نظر مرکز مقررات امور پزشکی و دارویی تنظیم شده و متناسب با شرایط دارای اصلاحیه های بعدی است. به طور کلی آشنایی با برخی از تعاریف مانند کمیسیون، قانون، دانشگاه ها، وزارت، معاونت، اداره کل، مسئول فنی، موسس و مواردی از این قبیل جزء ضروریات اولیه می باشد.
از آنجایی که داروخانه یک موسسه پزشکی است که در زمینه عرضه انواع دارو، شیرخشک، مکمل های غذایی و رژیمی، غذاهای کمکی شیرخواران، لوازم مصرفی پزشکی، فراورده های آرایشی و بهداشتی مجاز و بسیاری از موارد دیگر فعالیت دارد، پس دانشگاه ها مکلفند که متقاضیان تأسیس داروخانه را به ترتیب اولویت، نیاز منطقه و داشتن صلاحیت انتخاب کنند.
مطابق آیین نامه باید محل سکونت موسس داروخانه، در همان شهر محل تأسیس داروخانه یا در فاصله حداکثر 10 کیلومتری داروخانه باشد، تا بتواند به همه بخش های داروخانه اشراف داشته باشد. پسا این یکی از موارد بسیار مهم است که در زمان مشخص کردن شرایط جانشین موسس داروخانه هم باید مد نظر قرار بگیرد.
در آیین نامه تأسیس داروخانه تمام شرایط نیز با وضوح کامل قید شده است، تا در صورت نیاز به انتخاب یک جانشین برای موسس داروخانه به بهترین شکل عمل شود. به دلیل تنوع بالای آیین ‌نامه و ماده های مختلف قانونی بهتر است که حتماً از افراد متخصص و کاربلد در این زمینه کمک بگیرید که کارشناسان مجموعه فام یاب در این زمینه توصیه می شوند.

آیین نامه تأسیس داروخانه

شرایط خرید امتیاز داروخانه چیست؟

خرید امتیاز داروخانه مانند سایر مشاغل دیگر نیست و باید متناسب با هر شهر و منطقه از قوانین آن مطلع شوید، تا با رعایت شرایط و ضوابط خاص بتوانید اقدام به خرید امتیاز داروخانه نمایید.
تقریباً شرایط جانشین موسس داروخانه و شرایط خرید امتیاز داروخانه یکسان است، اما برای اینکه به طور کامل و دقیق با تمام پیچ و خم های قانونی این کار آشنا شوید، بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
زمانی که اقدام به خرید امتیاز داروخانه می ‌کنید، نیاز است که امتیاز شما بررسی شود، این امتیاز بر اساس شهر، روستا و تشخیص دانشگاه علوم پزشکی مربوطه مشخص می شود. از بین واجدین شرایط هر فردی که بیشترین امتیاز را در کنار سایر شرایط به دست آورد، می تواند اقدام به دریافت امتیاز داروخانه کند. این شرایط مربوط به مدرک تحصیلی، سابقه اشتغال و فعالیت در داروخانه، داشتن امتیازات ویژه ایثارگران و مواردی از این قبیل است.
در این بخش به بررسی برخی از مهمترین شرایط خرید امتیاز داروخانه می ‌پردازیم:

شرایط ثبت نام شهر متقاضی:

 • داشتن حداقل امتیاز محل با تأیید دانشگاه علوم پزشکی مربوطه
 • نداشتن مجوز یا پروانه تاسیس مراکز پزشکی
 • امکان تقاضا برای تأسیس داروخانه در سه منطقه مختلف شهر

مدارک مورد نیاز برای ارائه به کمیسیون قانونی ماده ۲۰:

 • ارائه آخرین آمار جمعیت محل از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان
 • ارائه فرم بررسی تقاضای تأسیس داروخانه
 • ارائه جدول اولویت بندی متقاضیان تأسیس داروخانه
 • تصویر صفحه اول شناسنامه
 • تصویر کارت پایان خدمت
 • تصویر مدرک تحصیلی متقاضی
 • معرفی مسئول فنی توسط موسس و پذیرش آن توسط مسئول فنی

مدارک لازم برای افتتاح و بهره برداری از داروخانه

 • گزارش کارشناسی بازدید از محل داروخانه و تأیید محل توسط دانشگاه
 • ارائه رضایت نامه مالکین و هیئت مدیره مجتمع های مسکونی در صورت تأسیس در این مکان ها
 • ارائه مدارک مسئول فنی معرفی شده
 • مدارک لازم جهت صدور پروانه تاسیس داروخانه
 • پس از تایید تمامی مراحل قبلی برای صدور مجوز پروانه تأسیس داروخانه نیاز به چند مدرک معتبر است:
 • دو قطعه عکس ۳ در ۴
 • فیش بانکی به مبلغ و شماره حساب اعلام شده
مدارک لازم برای تأسیس داروخانه
مدارک لازم برای تأسیس داروخانه

شرایط جانشین موسس داروخانه

ممکن است تحت شرایط مختلف مانند خرید امتیاز داروخانه یا فوت موسس داروخانه لازم باشد که برای داروخانه یک جانشین مشخص شود. از آنجایی که داروخانه به شکل مستقیم با سلامت انسان ها در ارتباط است، پس به راحتی نمی توان یک جانشین برای داروخانه انتخاب کرد.
گاهی اوقات موسسین داروخانه به دلیل برخی از مشکلات امکان حضور در داروخانه را به شکل مستقیم ندارند. این افراد باید با ارائه مدارک و مستندات لازم افراد واجد شرایط مطابق قوانین و مقررات جاری فرضی را به عنوان جانشین موسس داروخانه معرفی کنند، تا پس از تأیید دانشگاه فعالیت داروخانه با رعایت تمام مقررات و ضوابط به مدت حداکثر یک سال مجاز شناخته شود.
در صورتی که تمامی مستندات لازم برای جانشین مجدد تمدید و تأیید شود، فعالیت ایشان بدون مانع است. مسئله مهم این است که تمام مسئولیت های داروخانه و پاسخگویی در قبال شرایط خاص به عهده موسس داروخانه است.
نکته مهم این است که در صورت داشتن شرایط جانشین موسس داروخانه فرد باید این مسئولیت را قبول کرده و با آگاهی کامل اقدام به اداره کردن داروخانه در زمان جانشینی نماید. همچنین باید این فرد حداقل داروساز یا تکنسین داروخانه باشد، چرا که تمام کارهای دارویی باید زیر نظر این فرد انجام شود.

انجام کلیه کارهای انتقال و جانشینی داروخانه در فام یاب

ضوابط مختلفی برای خرید امتیاز داروخانه و همچنین مشخص کردن یک جانشین برای داروخانه وجود دارد که در صورت داشتن آگاهی کامل به این ضوابط و قوانین و مقررات انجام دادن مراحل قانونی آن تسهیل می شود. مجموعه فام یاب یکی از مراکز تخصصی در زمینه نقل و انتقال مجوز داروخانه و مراکز درمانی است.
در صورتی که تمایل دارید اطلاعات کاملی در مورد شرایط خرید امتیاز داروخانه یا آیین نامه تأسیس داروخانه را دریافت کنید، می توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط بگیرید، تا متناسب با شرایط و نیاز شما اطلاعات لازم را ارائه کنند.
اگر هم به دنبال دریافت شرایط جانشین موسس داروخانه هستید، باز هم پس از ارتباط با کارشناسان این مجموعه می توانید تمام اطلاعات مد نظر خود را در کوتاه ترین زمان به دست آورید. چرا که در این مجموعه کارشناسان متخصصی حضور دارند که با تسلط کامل به قوانین و مقررات پزشکی با ارائه مشاوره های حرفه ای فاصله شما را تا رسیدن به مقصد و هدف نهایی کوتاهتر می کنند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *